مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع مهم یعنی رشته های حساس برای اپلای آمریکا بپردازیم و نکاتی در خصوص این رشته ها بررسی قرار دهیم. بنابراین تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مقدمه

تحصیل در کشورهای خارجی می تواند به عنوان یک هدف مهم برای بسیاری از علاقه مندان به تحصیل باشد. اهمیت تحصیل در خارج از کشور بسیار بالاست و بسیاری از افراد در تلاش هستند که بتوانند به کشورهای مطرحی در دنیا مهاجرت تحصیلی کنند. یکی از بهترین مقصدها برای تحصیل، کشور آمریکا می باشد.

آمریکا دارای بهترین دانشگاه های دنیا می باشد و سطح علمی و آموزشی در دانشگاه های این کشور بسیار بالاست.

هرساله بیش از هزاران نفر از سراسر جهان از جمله ایرانیان، اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا می نمایند.

به جرات می توان گفت که آرزوی هر فرد علاقه مند به تحصیل، این است که در بهترین دانشگاه های کشور آمریکا به تحصیل بپردازد.

 برای تحصیل در آمریکا لازم است اطلاعات کافی در خصوص شرایط تحصیلی و شرایط اپلای تحصیلی بدست اوریم. برخی از رشته های در آمریکا هستند که حساسیت بالایی دارند و عملا پذیرش و اپلای در چنین رشته هایی می تواند دشوارتر از سایر رشته های دانشگاهی باشد.

بنابراین اهمیت این موضوع که رشته های حساس برای اپلای آمریکا کدام است بسیار بالاست.

پیشنهاد می کنیم مقاله بندهای ریجکتی ویزای آمریکا بخوانید.

ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  1. رشته های حساس برای اپلای آمریکا کدام است؟
  2. نکات لازم در خصوص رشته های حساس برای اپلای آمریکا چیست؟
  3. شرایطی که می تواند برای رشته های حساس برای اپلای آمریکا کمک نماید کدام است؟
  4. تمدید ویزا برای رشته‌های حساس دانشگاه‌های امریکا چگونه است؟

 

رشته های حساس برای اپلای آمریکا

رشته های حساس برای اپلای آمریکا
رشته های حساس برای اپلای آمریکا

اپلای تحصیلی در کشور آمریکا می تواند به عنوان یکی از هدف های ایده آل برای بسیاری از دانشجویان باشد. زیرا با تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا می توان پیشرفت های مختلفی در زمینه علمی، شغلی و … بدست آورد.

 بطور کلی زندگی و تحصیل در آمریکا مزیت های زیادی را به همراه دارد و اغلب افرادی که از دانشگاه های مطرح این کشور فارغ التحصیل شده اند، به عنوان شخصیت علمی برجسته ای در دنیا شناخته شده اند و هر فردی توانسته است در حیطه تخصصی خود به فعالیت مناسبی بپردازد.

اما در خصوص اپلای تحصیلی در برخی از رشته های حساس در آمریکا باید که این رشته های حساس در واقع رشته هایی گفته می شود که عموما ماهیت نظامی دارد و در واقع کاربرد وسیعی در حیطه نظامی خواهد داشت.

به چنین رشته های حساسی در آمریکا لیست TAL گفته می شود.

این رشته ها به افراد این امکان را خواهد داد که با استفاده از تکنولوژی و ابزارهای مربوط به حوزه رشته دانشگاهی، در حیطه های نظامی کشور آمریکا ورود نمایید. دولت آمریکا در مورد این رشته بسیار حساس است، مخصوصا برای کشورهایی مانند ایران که، افراد علاقه مند به تحصیل در این رشته ها، باید موانع زیادی را پشت سر بگذارند تا بتوانند در چنین رشته هایی در کشور آمریکا به تحصیل بپردازند.

طبیعتا امنیت نظامی هر کشوری از اهمیت زیادی برخوردار است کشور آمریکا چنین اجازه ای را به افراد نخواهد داد که با استفاده از موارد مختلفی وارد این حیطه و فناوری نظامی شوند.

این موضوع اغلب برای دانشجویان خارجی صدق می کند و افرادی که شهروند آمریکایی محسوب می شوند، سخت گیری های کمتری رخ می دهد.

در چنین مواردی، دانشجویان خارجی که تمایل دارند در رشته های حساس برای اپلای آمریکا اقدام کنند، لازم است پرونده آنان با دقت بیشتری بررسی شود که این بررسی ها توسط مسئولین دانشگاهی مورد نظر و همچنین مسئولین امنیتی آمریکا صورت خواهد گرفت. همین موضوع باعث روند پیچیده تر شدن پرونده دانشگاهی و اپلای دانشگاهی خواهد شد.

ما در ادامه به برخی از مهمترین رشته های حساس برای اپلای آمریکا اشاره می کنیم که این رشته ها لازم است با دقت بیشتری انتخاب شوند. نکته قابل توجه در خصوص این رشته ها این است که افراد علاقه مند به تحصیل در رشته های حساس در آمریکا، نباید نا امید شوند که امکان پذیرش وجود ندارد.

 زیرا بسیاری از افراد از کشور ما توانسته اند در چنین رشته هایی پذیرش دانشگاهی آمریکا را دریافت کنند. صرفا رسیدگی به پرونده پیچیده تر خواهد بود که در صورت نبود مشکلات قانونی می توان در چنین رشته های به تحصیل پرداخت.

پیشنهاد می کنیم مقاله رد شدن ویزای دانشجویی امریکا بخوانید.

پیشنهاد می کنیم مقاله سوالات مصاحبه ی سفارت آمریکا بخوانید.

از جمله رشته های حساس برای اپلای آمریکا که باید مورد توجه متقاضیان قرار بگیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشته های ذکر شده تنها بخشی از رشته های حساس دانشگاه های آمریکا می باشد که لازم است در خصوص انتخاب چنین رشته هایی، قوانین و شرایط لازم رعایت شود تا فرایند پذیرش برای دانشجویان خارجی، با کمترین چالش صورت گیرد.

نکات لازم در خصوص رشته های حساس برای اپلای آمریکا

نکات لازم در خصوص رشته های حساس برای اپلای آمریکا
نکات لازم در خصوص رشته های حساس برای اپلای آمریکا

همانطور که در مبحث قبلی مقاله مشاهده کردید، برخی از رشته هایی برای اپلای تحصیلی در دانشگاه های آمریکا وجود دارد که در لیست TAL یا همان رشته های حساس محسوب می شوند. این رشته ها، روند اخذ پذیرش آنها به مراتب کندتر از سایر رشته های دانشگاهی در آمریکا صورت می گیرد.

هدف اصلی و مهمی که در خصوص چنین رشته هایی وجود دارد این است که دولت آمریکا اقدام به بررسی خطرات امنیتی آن خواهد کرد که طبیعتا این افراد مخصوصا دانشجویان خارجی از طریق این رشته ها، اطلاعات حساس نظامی و امنیتی آمریکا دسترسی پیدا نکنند.

برخی از این رشته ها مهندسی و برخی مشاغل مربوط به تجارت و مدیریت می باشد که افراد محصل در این حوزه ها با موانع قانونی در زمان اشتغال خود روبرو هستند.

بطور مسائل در رشته های مربوط به تجارت و بیزینس، امکان فعالیت و صادرات کالاهای مربتط با فناوری نظامی و امنیتی وجود ندارد و چنین افرادی در هنگام اشتغال به کار در چنین رشته هایی، در خاک آمریکا باید این تعهد را به دولت این کشور دهند که هیچ گونه آسیبی به امنیت آمریکا نخواهند زد.

زمانی که یک دانشجوی بین المللی اقدام به درخواست ویزا می کند و رشته ای که انتخاب می کند در بین لیست TAL قرار دارد، مامور مهاجرت و مسئولین بررسی پرونده متقاضی اقدام به تحقیقات گسترده ای خواهند کرد که در ابتدا آیا رشته انتخاب شده توسط متقاضی، آسیبی به امنیت آمریکا خواهد زد یا خیر.

همچنین مسائلی مانند دانشگاه پذیرش شده و محل تحصیل او را مورد بررسی قرار می دهد.

به عنوان مثال اگر فردی در دانشگاهی از آمریکا و در شهری از این کشور به تحصیل بپردازد که مناطق نظامی و امنیتی زیادی قرار دارد، طبیعتا شرایط سختی را پیش روی دانشجوی بین المللی قرار می دهند و روند پذیرش او بسیار کند خواهد بود.

با توجه به مسائل گفته شده ، می توان به این نتیجه رسید که این حساسیت ها، به معنی عدم صدور ویزای تحصیلی برای این افراد نخواهد بود و امکان این وجود دارد که متتقاضی در رشته های حساس برای اپلای آمریکا، تایید نهایی شود.

در چنین مواقعی فرد متقاضی باید سعی کند از انجام اموری که مربوط به سازمان های دولتی حساس و امنیتی است خودداری کند و این تعهد را به دولت آمریکا دهد که هیچ گونه خطر امنیتی را برای این کشور ایجاد نخواهد کرد.

به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته های حساس، توصیه می شود که در زمان فرایند اپلای خود، به قسمت هایی از فرم مربوط به اپلای را تکمیل می کنند توجه نمایند. به عنوان مثال در زمان انتخاب استاد، آزمایشگاه و … اهمیت زیادی قائل شوند تا اخلالی در روند بررسی پرونده آنها انجام نشود.

شرایطی که می تواند برای رشته های حساس برای اپلای آمریکا کمک نماید کدام است؟

شرایطی که می تواند برای رشته های حساس برای اپلای آمریکا کمک نماید کدام است؟
شرایطی که می تواند برای رشته های حساس برای اپلای آمریکا کمک نماید کدام است؟

از جمله شرایطی که می تواند در روند پذیرش در رشته های حساس در امریکا کمک زیادی نماید، پرهیز از هرگونه ناامیدی است. اینکه بتوان در چنین رشته های در کشور آمریکا به تحصیل پرداخت، نیازمند دقت و بررسی بسیار زیادی توسط مسئولین دانشگاهی و امنیتی آمریکا می باشد.

گاهی ممکن است در طول رسیدگی به پرونده، مشکلاتی به وجود آید. توصیه می شود که به تلاش مستمر ادامه دهید و از ناامیدی دوری کنید. زیرا بسیاری از افراد توانسته اند با وجود تمام این موانع، با موفقیت به اپلای تحصیلی دانشگاه های آمریکا دست پیدا کنند و در این رشته های به تحصیل بپردازند.

پیشنهاد می کنیم مقاله اجازه ی کار در ترکیه بخوانید.

یکی از مهمترین شرایط در خصوص رشته های حساس برای اپلای آمریکا این است که فرد متقاضی از سابقه تحصیلی بسیار خوبی برخوردار باشد.

داشتن نمرات بسیار بالا، معدل خوب، داشتن سابقه تحقیقاتی و پژوهشی می تواند مسئولین دانشگاه مربوطه را متقاعد سازد که فرد متقاضی صلاحیت لازم برای تحصیل در چنین رشته هایی را دارد و برای افراد دعوت نامه پذیرش ارسال نمایند.

بنابراین داشتن یک رزومه بسیار قوی و مناسب می تواند در روند پذیرش در رشته های حساس تاثیرات زیادی در پی داشته باشد.

از مسائل بسیار مهم و حیاتی برای تحصیل در رشته های حساس در دانشگاه های کشور آمریکا این است که فرد متقاضی لازم است تعهدات مختلفی را به دانشگاه و دولت این کشور ارائه دهد که هیچ گونه تهدیدی را در خصوص امنیت ملی آمریکا ایجاد نخواهند کرد و این تعهد شامل زمان تحصیل و حتی اشتغال در آمریکا خواهد شد.

به گونه ای که فرد متعهد می شود که در زمان اشتغال در چنین حوزه هایی، حق استفاده از تکنولوژی و تجهیزات مربوط به رشته خود را در خصوص اطلاعات محرمانه و نظامی آمریکا ندارد.

افرادی که دارای سو سابقه کیفری هستند، نمی توانند در چنین رشته هایی در آمریکا به تحصیل بپردازند. یا اگر فردی در نهاد دولتی یا نظامی در کشور خود فعالیت داشته است و یا تحصیل کرده است. حق تحصیل در رشته های حساس در آمریکا ندارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟ بخوانید.

از دیگر موارد مهم در خصوص رشته های حساس برای اپلای آمریکا این است که در خصوص انتخاب دانشگاه و محل تحصیل دقت لازم انجام شود.

طبیعتا اگر دانشگاه انتخابی از سطح علمی بسیار بالاتری برخوردار باشد. رقابت بر سر پذیرش بالاتر خواهد بود شانس پذیرش در رشته حساس کمتر از قبل خواهد شد. زیرا اولویت اول چنین دانشگاه هایی، با دانشجویان بومی و تبعه آمریکایی می باشد.

از طرفی دیگر، محل تحصیل باید به گونه ای انتخاب شود که نزدیک به مراکز امنیتی و نظامی نباشد. نیز سعی شود در شهرهای کوچکتر انتخاب رشته و دانشگاه صورت گیرد تا بتوانند پذیرش راحت تری را داشته باشند.

تمدید ویزا برای رشته‌های حساس دانشگاه‌های امریکا

تمدید ویزا برای رشته‌های حساس دانشگاه‌های امریکا
تمدید ویزا برای رشته‌های حساس دانشگاه‌های امریکا

افرادی که موفق شده اند در رشته های حساس در دانشگاه های آمریکا به تحصیل بپردازند. ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کرده اند، برای تمدید ویزای تحصیلی خود می توانند به اداره امور خارجه کشور آمریکا مراجعه نمایند. با ارائه مدارک و مستندات لازم از دانشگاه مورد نظر و مدارک دیگر اقدام به تمدید ویزای خود نمایند.

چنین افرادی که در رشته های حساس تحصیل می کنند و فعالیت دارند. بیشتر تحت ذره بین دولت این کشور قرار دارند. لازم است در زمان تمدید ویزای خود و انجام امور اداری مربوط به آن مدارک اضافه تری مانند فعالیت های تحصیلی در آمریکا و سوابق تحقیقاتی خود را در خاک آمریکا ارائه دهند.

تا دولت این کشور مطمئن شود که اموری خلاف قوانین این کشور انجام نداده است. به عبارت دیگر، تعهد خود را در زمان ورود به کشور آمریکا به خوبی انجام داده است.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی تحصیل در آمریکا و تحصیل در رشته های حساس پرداختیم. در این مقاله به برخی از رشته های حساس برای اپلای آمریکا اشاره نمودیم.

تحصیل در آمریکا بخصوص در رشته های حساس، برای دانشجویان خارجی می تواند چالش برانگیز باشد، اما امری شدنی است.

ما در این مقاله به نکاتی در این خصوص پرداختیم که می تواند کمک زیادی در جهت دریافت اپلای تحصیلی در دانشگاه های آمریکا در رشته های حساس نماید.

لازمه تحصیل و زندگی در هر کشوری از جمله آمریکا، این است که اطلاعات کافی و درستی در خصوص شرایط تحصیل و زندگی در این کشور بدست آوریم. تا بتوانیم با آگاهی کامل و درستی به تحصیل در بهترین دانشگاه های آمریکا بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *