در این مقاله قصد داریم تا در مورد اجازه ی کار در ترکیه و برخی از جزئیات مرتبط با آن آشنا شویم. در ادامه با ما همراه باشید.

کشور ترکیه به عنوان یکی از پر بازده ترین مراکز سرمایه گذاری و اشتغال برای ایرانیان محسوب می شود. افراد بسیاری از ایرانیان هستند که به سبب کار در کشور ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور روندی صعودی را در زمینه ی اقتصاد زندگی خود پیش گرفته اند.

در دهه ی اخیر رشد اقتصاد کشور ترکیه و حمایت این کشور از سرمایه گذاران خارجی موجب شده است تا شاهد ورود بیش از پیش سرمایه گذاران خارجی به این کشور باشیم. از جمله سرمایه گذارانی که فعالیت قابل توجهی در کشور ترکیه دارند، سرمایه گذاران ایرانی می باشند.

ادامه مطلب>>

بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی هر چند با سرمایه ای اندک برای ورود سرمایه ی خود به کشور ترکیه اقدام کرده اند.  نیز شاهد رشد سرمایه ی خود در کوتاه مدت بوده اند. افرادی که برای سرمایه گذاری و اشتغال در کشور ترکیه اقدام می کنند. در وهله ی اول باید اجازه ی کار در ترکیه را از نهادهای رسمی این کشور به دست آورند.

داشتن مجوز کار در ترکیه، این اجازه را به فرد می دهد تا بتواند در چارچوب ضوابط و قوانین تعیین شده در قانون رسمی کشور ترکیه به فعالیت های اقتصادی بپردازد.

پیشنهاد می کنیم از پست چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟ دیدن کنید.

فهرست عناوین:

  1. کاربرد اجازه ی کار در کشور ترکیه
  2. چگونه می توان برای دریافت اجازه ی کار در ترکیه اقدام کرد؟
  3. شرایط اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه
  4. مزایای اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه

کاربرد اجازه ی کار در ترکیه

کاربرد اجازه ی کار در ترکیه

کاربرد اجازه ی کار در ترکیه

چالیشما ایزین و یا همان اجازه ی کار یکی از مدارک و مستنداتی است که در کشور ترکیه به عنوان مجوزی رسمی شناخته می شود. افرادی که بتوانند اجازه ی کار رسمی کشور ترکیه را دریافت کنند، می توانند در این کشور شروع به کار کنند.

در واقع باید بگوییم که اخذ مجوز چالیشما ایزین در کشور ترکیه برای افرادی که قصد انجام کار دارند امری اجباری می باشد.

در واقع اخذ این مجوز صرفا برای افرادی اجباری می باشد. که صاحب کسب و کاری معین در کشور ترکیه می باشند. شاید برخی از افراد به عنوان زیر دست و یا در یکی از موسسات و شرکت های خصوصی مشغول به کار شوند که در این صورت نیازی به اخذ اجازه ی کار وجود ندارد.

ادامه مطلب>>

کشور ترکیه تمهیداتی را برای افرادی اندیشیده است تا حتی بدون داشتن سرمایه ای قابل توجه، بتوانند در این کشور مشغول به فعالیت باشند. به همین سبب اخذ اجازه ی کار در ترکیه برای فعالیت در موسسات خصوصی اجباری نمی باشد.

افرادی که در موسسات خصوصی مشغول به فعالیت می باشند، می توانند پس از کسب سرمایه ای که بتوانند فعالیتی را شروع کنند. اقدام به اخذ چالیشما ایزین یا همان مجوز کار رسمی در کشور ترکیه کنند. سپس فعالیت خود را به صورت مستقل در این کشور شروع کنند.

ادامه مطلب>>

در حال حاضر فعالیت در کشور ترکیه به عنوان یک کارآفرین و یا دارنده ی اجازه ی کار، می تواند سود مناسبی را برای افراد فعال در این زمینه در پی داشته باشد.

ایرانیانی که برای اخذ اجازه ی کار در ترکیه اقدام می کنند. سپس سرمایه ی مناسبی را برای سرمایه گذاری در ترکیه وارد نظام اقتصادی این کشور می کنند. معمولا در فعالیت های خود موفقیت های مناسبی را به دست می آورند. پس از گذشت مدت زمانی معین، می توانند اقامت دائمی کشور ترکیه را به دست آورند.

پیشنهاد می کنیم از پست اکسپدایت چیست دیدن کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله سوالات مصاحبه ی سفارت آمریکا بخوانید.

چگونه می توان برای دریافت اجازه ی کار در ترکیه اقدام کرد؟

چگونه می توان برای دریافت اجازه ی کار در ترکیه اقدام کرد؟

چگونه می توان برای دریافت اجازه ی کار در ترکیه اقدام کرد؟

در حالت کلی شاید بتوان گفت که کلا دو روش اصلی برای افراد وجود دارد. که مجوز کار در ترکیه را به دست آورند.

حالت اول این است که فرد متقاضی اخذ اجازه ی کار در ترکیه از کشورهای خارجی برای این عمل اقدام کند.

حالت دوم نیز دقیقا برعکس حالت اول می باشد. که در آن فرد متقاضی اخذ مجوز کار در ترکیه از داخل کشور ترکیه برای دریافت مجوز خود اقدام کند.

پروسه ی اخذ این مجوز با توجه به هر یک از این حالت ها متفاوت می باشد. ولی شاید بتوان گفت که کلیات اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه نسبتا یکسان می باشد. افرادی که از داخل کشور ترکیه برای اخذ اجازه ی کار در این کشور اقدام می کنند.

در صورتی که تبعه ی کشورهای خارجی باشند باید در وهله ی اول در سایت وزارت کار کشور ترکیه درخواست خود را به صورت آنلاین به ثبت برسانند.

ادامه مطلب>>

در این درخواست، شرایط فرد و نیاز او به اخذ اجازه ی کار در ترکیه اعلام می شود. برخی از جزئیات خاص در مورد زمینه ی فعالیت فرد اعلام می شود.

پس از این مرحله بازرسان وزارت کار ترکیه با تحلیل و بررسی شرایط فرد و به سبب مشورت با تامین اجتماعی این کشور، قوانین مرتبط با درخواست کار فرد را در نظر گرفته اند. در صورت تطبیق فعالیت فرد متقاضی با قوانین رسمی کشور ترکیه، مجوز ایجاد اشتغال در کشور ترکیه به فرد متقاضی از طریق سایت وزارت کار ترکیه اعلام می شود.

اما اتباع خارجی که در داخل کشور ترکیه سکونت ندارند و قصد دارند پس از اخذ مجوز کار در این کشور به ترکیه مهاجرت کنند. باید مراحل بیشتری را برای اخذ این مجوز پشت سر بگذارند. این پروسه برای اتباع ترکیه نیز در صورتی که خارج از این کشور اقامت داشته باشند یکسان می باشد.

ادامه مطلب>>

اولین قدم برای چنین افرادی مراجعه به کنسولگری رسمی کشور ترکیه می باشد. پس از مراجعه به کنسولگری این کشور و احراز هویت، نامه ای مبنی بر درخواست اجازه ی کار در ترکیه به کنسولگری این کشور ارائه می شود.

این نامه باید به صورت کامل و جامع، برنامه ی کاری در نظر گرفته شده توسط فرد متقاضی را تشریح کند.

نامه ی ارائه شده توسط فرد متقاضی به کارشناسان رسمی وزارت کار ترکیه ارجاع داده می شود. کارشناسان این وزارت با بررسی جزئیات فعالیت فرد، ظرف مدت بیست روز الی یک ماه، درخواست قبولی و یا ریجکت شدن نامه ی فرد متقاضی اخذ مجوز کار را از طریق کنسولگری ترکیه به اطلاع فرد می رسانند.

در صورت مثبت بودن پاسخ وزارت کار ترکیه، فرد متقاضی فرصتی سه ماهه برای ورود به خاک ترکیه و شروع فعالیت خود را خواهد داشت.

پیشنهاد می کنیم از پست ویزای V1 کانادا دیدن کنید.

شرایط اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه

شرایط اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه

شرایط اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه

افرادی که قصد دارند تا به عنوان یک تبعه ی خارجی در کشور ترکیه مشغول به فعالیت اقتصادی باشند در دو صورت باید برای اخذ اجازه ی کار در ترکیه اقدام کنند.

در صورتی که یکی از شرکت های رسمی کشور ترکیه با مجوز رسمی فعالیت، اقدام به جذب و گزینش کارمندان خارجی کند. کارمندان جذب شده به این شرکت ها باید مجوز رسمی کار در کشور ترکیه را از وزارت کار این کشور دریافت کنند.

همچنین افرادی که قصد دارند تا در کشور ترکیه، فعالیت اقتصادی مستقلی را بنا گذاری کنند و یا به اصطلاح رایج، اقدام به کارآفرینی در کشور ترکیه کنند باید پیش از هرگونه اقدامی در این زمینه، مجوز رسمی وزارت کار کشور ترکیه را مبنی بر قانونی بودن فعالیت و تجارت خود در این کشور دریافت کنند.

ادامه مطلب>>

شرکت های ترکیه ای که برای جذب کارگران و یا کارمندان خارجی اطلاعیه صادر می کنند. فقط در صورتی مجاز به جذب اتباع خارجی می باشند که حداقل پنج فرد ترکیه ای در حین صدور درخواست در این شرکت مشغول به فعالیت باشند. همچنین برای تبعه ی خارجی جذب شده نیز حداقل حقوق و مزایای شرکتی تضمین شود.

همچنین صرفا شرکت هایی مجاز به جذب اتباع خارجی برای به کارگیری این افراد در زمینه های مختلف می باشند که سرمایه ی مشخصی را که توسط وزارت کار ترکیه اعلان می شود را دارا باشند.

اما افرادی که قصد دارند تا در کشور ترکیه اقدام به کارآفرینی کنند و به عنوان کارفرمای رسمی در کشور ترکیه شناخته شوند. باید در حدود یک سال، شرکتی رسمی و ثبت شده در وزارت کار ترکیه را داشته باشند.

پس از گذشت یک سال از تاسیس شرکت در ترکیه، این افراد می توانند به ترتیب دو و سه سال نیز فعالیت شرکت خود را در کشور ترکیه تمدید کنند. تمدید این شرکت به مدت پنج سال متوالی موجب خواهد شد تا مزایای متنوعی در برگیرنده ی فعالیت های رسمی این شرکت در کشور ترکیه شود.

مزایای اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه

مزایای اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه

مزایای اخذ اجازه ی کار در کشور ترکیه

قبلا هم بدین نکته اشاره کردیم که اقتصاد کشور ترکیه در چندین سال اخیر رو به رشد می باشد. روند صعودی اقتصاد کشور ترکیه موجب شده است تا افراد بسیاری برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در این کشور ترغیب شوند.

روند صعودی اقتصاد کشور ترکیه را می توان به عنوان اصلی ترین مزیت سرمایه گذاری و کار در این کشور دانست. افرادی که در چارچوب قانونی و بر طبق ضوابط تعیین شده، اقدام به کار و سرمایه گذاری در کشور ترکیه می کنند. می توانند در بازه ی زمانی نسبتا کوتاهی شاهد سود مناسبی از کسب و کار خود باشند.

مزیت دیگر کار در ترکیه بهره مندی از بیمه ی SGK می باشد. این بیمه به عنوان یکی از بهترین بیمه های حال حاضر شناخته می شود. مزایای فراوانی دارد که موجب تضمین آینده ی افراد در صورت بروز هرگونه حادثه ی غیر مترقبه و در هنگام بازنشستگی می باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست رد شدن ویزای دانشجویی امریکا دیدن کنید.

مزیت دیگری که کار در ترکیه برای افراد در پی دارد، بهره مندی اعضای خانواده ی فرد متقاضی از شرایط اقامت در ترکیه می باشد.

افرادی که برای اشتغال در کشور ترکیه اقدام می کنند در صورتی که به مدت پنج سال در این کشور مشغول به کار باشند، می توانند تحت شرایطی مشخص اقامت دائمی این کشور را اخذ کنند. پس از آن نیز می توانند اعضای تحت تکفل خود را برای اقامت در این کشور دعوت کنند.

همچنین افرادی که بتوانند به سبب اشتغال پنج ساله در ترکیه، اقامت دائمی این کشور را اخذ کنند. می توانند برای فرزندان رسمی و قانونی خود نیز اجازه ی کار در ترکیه را از وزارت کار کشور ترکیه دریافت کنند.

موارد مذکور تنها بخشی از مزایای اشتغال در ترکیه و اخذ مجوز کار می باشد. که هر یک از این موارد به تنهایی جزئیات مختلفی برای شاغلین دارد. که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با افراد صاحب تجربه و ایرانیان شاغل در ترکیه، مشورت های لازم را به جای آورید.

ادامه مطلب>>

مطمئنا مشورت با افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند. می تواند شما را بیشتر از قبل با مزایای به دست آوردن اجازه ی کار در ترکیه آشنا سازد. همین امر موجب خواهد شد تا شما برای سرمایه گذاری در ترکیه و اشتغال در این کشور ترغیب شوید.

کشور ترکیه به عنوان یکی از همسایه های ایران دارای یکی از پر قدرت ترین اقتصادهای منطقه می باشد. اقتدار اقتصادی کشور ترکیه موجب شده است تا افراد بسیاری از کشورهای اطراف ترکیه و به ویژه ایران برای اشتغال دراین کشور و مهاجرت به ترکیه اقدام کنند.

به دست آوردن اجازه ی کار در ترکیه و یا همان چالیشما ایزین می تواند به عنوان سکوی پرتاب در جهت پیشرفت و ترقی یک جوان ایرانی به حساب بیاید.

شرایط کنونی کشور از یک سو و رفاه اقتصادی در کشور ترکیه. از سویی دیگر موجب شده است تا بسیاری از افراد ایرانی برای به دست آوردن شغلی مناسب در کشور ترکیه تلاش های خود را بکنند.

سخن پایانی

در این مقاله به خوبی بیان کردیم که روند اخذ مجوز کار در کشور ترکیه برای اتباع خارجی چگونه می باشد. اخذ این مجوز چه مزایایی را می تواند در پی داشته باشد.

شما نیز در صورتی که قصد دارید تا فعالیت اقتصادی مناسبی را در کشور ترکیه آغاز کنید. بهتر است پیش از هرگونه اقدامی در این زمینه شرایط و قوانین مرتبط با اخذ اجازه ی کار در ترکیه را مطالعه نموده و برای فراهم نمودن شرایط تعیین شده قدمی بردارید.

در این مقاله سعی بر آن بود تا در حد توان جزئیاتی در مورد به دست آوردن چالیشما ایزین در کشور ترکیه ارائه شود. اما در صورتی که قصد شما برای شروع فعالیت اقتصادی بلند مدت در کشور ترکیه جدی می باشد.

می توانید با مطالعه ی قوانین موجود در این باب و مشورت با افراد صاحب تجربه در این زمینه، تصمیمی قطعی برای مهاجرت خود به کشور ترکیه و اشتغال در این کشور بگیرید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *